EPG چیست؟

منتشر شده در ۱۳۹۲/۰۸/۲۹ در دستۀ اخبار تلویزیون ۲ دیدگاه

چند وقتی است که در بالای برخی از شبکه‌های تلویزیونی ایران، کنار نماد شبکه، اصطلاح EPG را بارها مشاهده کردید. حتماً شمایی که الان در حال خواندن این متن هستید، کنجکاو شدید که این اصطلاح به چه معنایی است و قرار است چه اتفاقی بیافتد؟! EPG یک فناوری جدید برای شبکه‌های تلویزیونی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در اصل همان کاتالوگ صفحات و شبکه‌های مختلف است. اگر می‌خواهید بیشتر در مورد EPG چیست بدانید، در ادامه هم همراه ما باشید.

EPG سرنام عبارت Electronic Program Guide به معنی راهنمای الکترونیکی برنامه‌ها می‌باشد. این راهنما به شما کمک خواهد کرد که از زمان پخش برنامه‌های مختلف اطلاع یابید. این راهنما را خود صدا و سیما تهیه می‌کند و مخاطبین آن را می‌توانند با استفاده از گیرنده‌های دیجیتال خود دریافت کنند.

این وظیفه، یعنی نمایش فهرست برنامه‌های صدا و سیما، قبلاً به عهده‌ی پیام‌نما (تلتکست) بود. اما حالا با چند قدم بالاتر می‌توان از EPG به جای آن استفاده کرد. هر شبکه یا کانال تلویزیونی و رادیویی برای خود یک EPG دارد که مثلاً اگر الان روی چند شبکه‌ی تلویزیونی خاص شما نماد EPG را می‌بینید، بدین معنی است که فقط آنها دارای این ویژگی هستند.

EPG چیست

چگونه از EPG استفاده کنیم؟

احتمالاً روی کنترل دستگاه گیرنده‌ی شما، یا درون تنظیمات آن، دکمه‌ای به نام EPG یا Info وجود دارد. زمانی که روی آن کلیک می‌کنید، به لیست برنامه‌های شبکه‌ی مورد نظر دسترسی خواهید یافت. حال می‌توانید فهرست را بالا و پایین کرده و به قسمت‌های مختلف آن رفته و ببینید که مثلاً فیلم مورد علاقه‌ی شما در چه زمانی پخش می‌شود.

EPG به چه دردی می‌خورد؟

حالا که شما به فهرست برنامه‌های یک شبکه‌ی خاص دست یافتید، می‌توانید برنامه‌ریزی خود را برای دیدن یک فیلم یا برنامه انجام دهید، که در آن لحظه زمان کافی را برای تماشای فیلم داشته باشید. علاوه بر آن به راحتی می‌توانید دستگاه یا گیرنده‌ی دیجیتال را طوری تنظیم کنید که در زمان مورد نظر شروع به ضبط برنامه‌ی مورد علاقه‌ی شما کند. پس دیگر نیازی نیست نگران این باشید که فیلم مورد علاقه‌ی شما از دسترس خارج شده است و حتی چند بار می‌توان آن را مشاهده کنید. چون حالا آن را روی فلش یا حافظه‌های جانبی دیگر دارید.