Windows Media Center چیست؟

منتشر شده در ۱۳۹۲/۰۹/۱۰ در دستۀ آموزش Windows Media Center ۶ دیدگاه

با توجه به توضیحاتی که تا به الان در سایت داده شده است، حال باید به نرم افزارهای مختلفی اشاره کنیم که کار آنها دریافت و نمایش سیگنال‌های تلویزیون دیجیتال برای شما روی رایانه‌ی شماست. یکی از این برنامه‌ها Windows Media Center می‌باشد. این برنامه که اولین بار روی ویندوزهای XP معرفی شد، الان شما آن را حتی روی ویندوز 8 هم می‌توانید نصب کنید. البته این برنامه برای نسخه 8 ویندوز به صورت یک افزونه موجود است که باید آن را نصب نمایید. معمولاً هم نصب کردن آن با اتصال به اینترنت و فعال کردن ویژگی‌های پیشرفته ویندوز امکان پذیر است که در مقالات دیگر توضیح داده شده است.

اما واقعاً Windows Media Center چیست؟ این یک نرم افزار رایانه‌ای برای کار کردن با گیرنده‌ی دیجیتال مخصوص رایانه است. یعنی پس از اینکه شما دستگاه گیرنده دیجیتال را به رایانه خود نصب کردید، حال باید از طریق یک نرم افزار اقدام به دیدن فیلم‌ها و شنیدن برنامه‌های رادیویی نمایید. یکی از بهترین گزینه‌ها برای شما Windows Media Center است. به شما توصیه می‌کنم که آموزش های استفاده از این نرم افزار در این سایت را از دست ندهید.

Windows media center چیست

Windows media center چیست

تصویر بالا نمایی از Windows Media Center است که هم جذاب طراحی شده است و هم اینکه تا حدی سعی شده سبک باشد. Windows Media Center توسط شرکت مایکروسافت توسعه داده می‌شود و به نوعی برای همگان که از این سیستم عامل استفاده می‌کنند رایگان است. نسخه‌های مختلفی از آن عرضه شده است که تا به الان برای ویندوز 8 حرفه‌ای، نسخه‌ی 6.2 آن عرضه شده است.

این نرم افزار امکان دیدن فیلم‌ها و همچنین ضبط کردن و ذخیره‌ی آنها روی دستگاه‌های ذخیره سازی از جمله Hard Disk را به کاربر می‌دهد. شما حتی می‌توانید از آن به عنوان یک مرکز چندرسانه‌ای رایانه استفاده کنید. طوری که علاوه بر دیدن تلویزیون دیجیتال، می‌توانید فیلم‌های موجود روی حافظه سخت یا دیسک‌های نوری را هم مشاهده کنید و یا اقدام به پخش اسلایدهای تصاویر، موسیقی، صوت، عکس و … نمایید.

پس ویندوز مدیا سنتر یک برنامه جامع برای آنهایی است که می‌خواهند به صورت چندرسانه‌ای از رایانه‌ی خود استفاده کنند. اما شاید برای خیلی‌ها که نیازمند یک قابلیت ساده اجرای فایل‌ها هستند سنگین باشد. پس نرم افزارهای جانبی به آنها پیشنهاد میشود که مثلاً windows media player یکی از آنهاست. این برنامه هم ساخت شرکت مایکروسافت است و در کنار برنامه‌های پیش‌فرض ویندوز موجود است.

به دلیل جامع بودن Windows Media Center، سعی شده است که با تمامی سخت افزارهای گیرنده دیجیتال به خوبی کار کند. پس اگر حتی شما یک دستگاه گیرنده تصاویر آنالوگ هم برای رایانه‌ی خود دارید، باز هم می‌توانید با Media Center اقدام به دریافت و پخش تصاویر تلویزیونی نمایید.

در اولین گام شما باید آن را پیکربندی کنید و پس از آن خواهید دید که با رفتن به بخش Live TV به سادگی قادر به دریافت تمامی شبکه‌های دیجیتال و یا آنالوگ در دسترس هستید. در بخش‌های بعدی هم راجع به پیکربندی و انجام تنظیمات آن به صورت مفصل بحث شده است.