DVB-H و دریافت شبکه های دیجیتال حین حرکت

منتشر شده در ۱۳۹۲/۱۰/۰۲ در دستۀ تلویزیون دیجیتال بدون دیدگاه

فناوری DVB برای ارسال و دریافت شبکه‌های تلویزیونی به صورت دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما باید اشاره کرد که خود این فناوری هم دارای انواع مختلفی است که مثلاً یکی از آنها DVB-H می‌باشد که برای گیرنده‌های در حال حرکت تعبیه شده است. همینک در بیشتر شهرهای کشورمان سیستم DVB-T که مخصوص دستگاه‌های گیرنده‌ی ثابت تلویزیون دیجیتال است، وجود دارد. ولی سامانه‌ی DVB-H که بیشتر برای جاده‌ها و وسایل در حال حرکت در نظر گرفته شده، گسترش نیافته است.

اگر به فکر دریافت شبکه‌های تلویزیونی و رادیویی دیجیتال هستید، باید گفت که شما باید از گیرنده‌های DVB-H که H انتهایی آن HandHeld می‌باشد استفاده نمایید. ولی دستگاه‌های معمولی گیرنده‌ی دیجیتال که برای رایانه یا تلویزیون خریداری می‌کنید، از سیستم DVB-T پشتیبانی می‌کنند که امواج زمینی شبکه‌های مختلف را دریافت می‌کنند (T سرنامه عبارت Terrestrial به معنای زمینی می‌باشد).

DVB-H و دریافت شبکه‌های دیجیتال حین حرکت

DVB-H و دریافت شبکه‌های دیجیتال حین حرکت

البته از گیرنده‌های دیجیتال DVB-T هم می‌توانید برای دریافت شبکه‌ها در حال حرکت هم استفاده کنید. ولی اولاً باید امواج در حین حرکت همیشه در دسترس باشند و مقدار آن کم یا زیاد نشود. در ثانی سرعت حرکت شما از 120 کیلومتر در ساعت بیشتر نشود که این خود باعث کار نکردن دستگاه‌های DVB-T خواهد شد. در هر صورت بهتر است که اگر می‌خواهید شبکه‌های دیجیتال را حین حرکت، مثل درون خودرو، دریافت نمایید، از گیرنده‌های دیجیتال DVB-H استفاده کنید. این سیستم‌ها روی دستگاه نوشته شده و هنگام خرید می‌توانید به این موضوع پی ببرید. همان طور که گفته شد، سیستم DVB-H هنوز آنچنان جایگاه خود را پیدا نکرده است و فرستنده‌های آن نصب نشدند. ولی در آینده‌ای نزدیک این سیستم برای دریافت در حرکت بسیار مناسب است.